Atletism: Aur balcanic pentru Ancuța Bobocel

10.364
4
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

Ancuța Bobocel, atletă legitimată la Clubul Sportiv Universitatea Craiova, a cucerit medalia de aur la Campionatul Balcanic de Cros din Serbia. Severineanca a condus autoritar cursa pe care a încheiat-o după 27 de minute și 5 secunde.

A fost singura medalie de aur a delegației României la competiția ce a avut loc în localitatea Cuprija. Tot în competiția feminină, Roxana Bârcă a terminat pe poziția a treia, în 27:14, echipa de senioare (+ Cristina Negru, locul 7, & Mădălina Florea, locul 9) ocupând locul doi. La masculin, cei patru sportivi români au sosit în următoarea ordine: Nicolae Soare (30:47, locul 4), Cătălin Atănăsoaei (31:06, locul 6), Andrei Ștefana (31:53, locul 9) și Marius Ionescu (32:01, locul 10).