Tot mai aproape de baraj

478
0
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

Handbalistele craiovene au reuşit a treia victorie consecutivă, depăşind una dintre grupărille puternice din Liga Naţională, Dunărea Galaţi.

Echipa feminină de handbal a SCM-ului îşi măreşte apreciabil, de la o etapă la alta, şansele de a evita retrogradarea directă în cel de-al doilea eşalon. Elevele lui Bogdan Burcea traversează o perioadă extrem de fastă, care a culminat cu succesul în faţa Dunării Galaţi, 36-32 (19-13). Victoria, care le-a ridicat pe craiovence pe locul 12, este a treia consecutivă după cele cu Neptun Constanţa şi CSM Bacău, rivale din subsolul clasamentului Ligii Naţionale. În faţa gălăţencelor, SCM-ul a evoluat entuziasmant, controlând în totalitate partida. Startul meciului le-a aparţinut oltencelor, care au exploatat defensiva modestă a oaspetelor. După primul sfert de oră, elevele lui Burcea se distanţaseră la 8-2, iar în minutul 25 tabela arăta un puţin previzibil 17-8. Pe parcursul reprizei secunde, avansul a fost la un moment dat chiar şi de 13 goluri, cu Han şi Briscan în zi de graţie. Având cele două puncte asigurate, echipa din Bănie a rulat tot lotul, iar adversarele au avut oportunitatea de a reduce din handicap. După 24 de runde, jucătoarele craiovene au acumulat 14 puncte şi s-au depărtat la două lungimi de Cetate Deva, perdantă în această etapă în faţa lui „U” Jolidon Cluj, 20-27. Formaţia hunedoreană are însă o restanţă de disputat cu Neptun Constanţa, o altă formaţie implicată în lupta pentru evitarea retrogradării. Meciul, extrem de important pentru configuraţia ierarhiei, se va desfăşura la Deva.

Ultimele două etape: la Zalău şi acasă cu Roman

Tehnicianul SCM-ului a lăudat prestaţia echipei la capătul meciului cu Dunărea, considerând-o una dintre cele mai reuşite din actuala stagiune. Burcea a declarat că se aşteaptă la întâlniri foarte dificile în ultimele două runde, când jucătoarele sale vor înfrunta HC Zalău şi HCM Roman. „Un meci capital, pe care l-am abordat ca atare. Sunt extrem de fericit pentru această victorie, a fost una dintre cele mai bune partide din acest sezon pentru noi. Am avut în Han şi Briscan două jucătoare în formă maximă, iar echipa a fost la superlativ timp de 45 de minute. În ultimul sfert de oră am introdus şi jucătoarele mai tinere. În continuare, noi vom încerca să avem acelaşi parcurs. Ne vom da sufletul în utimele două meciuri. Este greu să obţinem două victorii, vom întâlni echipe care au unii dintre cei mai mari antrenori”, a precizat antrenorul craiovean. Acesta a mizat în disputa cu Galaţiul pe portarii Barbu, Vlăsceanu şi Şerban şi pe jucătoarele de câmp: Han – 11 goluri, Briscan – 10, Tiţa – 4, Apipie – 3, Ilie – 3, Ianaşi – 2, A. Pătuleanu – 1, Lazarin – 1, Gogoriţă – 1, Mitran, M. Pătuleanu, Nicu şi Florica.