Politicienii olteni care doresc să ocupe funcţii în administraţia judeţeană şi locală şi-au depus dosarele de candidatură. Acestea vor parcurge în zilele următoare etapa de verificare. După viza de conformitate a preşedinţilor de circumscripţii, candidaţii vor intra în campania electorală. Pentru preşedinţia CJ Olt au intrat în cursă şapte candidaţi: Paul Stănescu – USL, Victor Tiţa – PDL, Octavian Popescu – PPDD, Pavel Belinski – UNPR, Stelian Sima – UPSC, Vasile Popa – PRM. Alături de aceştia a apărut şi sculerul matriţer Paul Stănescu, din partea Partidului Verde, de al cărui nume se foloseşte Doru Mitrache pentru a crea confuzie. Candidatul este un om de rând din Scorniceşti, care lucrează la Uzina Dacia de la Mioveni.
La fotoliul de primaral Slatinei aspiră nouă candidaţi: Darius Vâlcov – USL, Radu Ioniţă – PDL, Laurenţiu Moisiu – PPDD, Emil Albotă – UNPR, Marin Postolache – PRM, Marian Anghel – UPSC, Doru Mitrache – Partidul Verde, Gheorghe Stoica – PPLC şi independentul Gabi Diaconu.
Candidaţii USL la primăriile Oltului:
Din partea USL la Slatina va candida Darius Vâlcov (PSD), la Caracal – Ciocăzanu Eduard (PSD), la Balş – Teodosescu Mădălin (PNL); la Corabia – Oane Iulică (PSD); la Drăgăneşti Olt – Rotaru Pantelie (PSD); la Piatra Olt – Udrescu Tudor (PSD); Potcoava – Mateiana Florin (PSD); Scorniceşti – Nedelea Constantin (PSD).
Pentru fotoliile de primari ai comunelor oltene USL şi-a desemnat candidaţii astfel:
Baldovineşti – Enescu Ion (PSD);
Băbiciu – Andrei Emilian (PSD);
Bălteni – Marineaţă Tudor (PSD);
Bărăşti – Gealapu Vergil (PSD);
Bârza – Vlăduţ Marin (PSD);
Bobiceşti – Badea Marian (PSD);
Brastavăţu – Oprea Cici Constantin (PSD);
Brâncoveni – Cheroiu Ion (PSD);
Brebeni – Andronie Florentin (PSD);
Bucinişu – Radu Miltiade (PNL);
Călui – Rotaru Constantin (PSD);
Cârlogani – Văduva Ionel (PSD);
Cezieni – Guşatu Dănuţ (PSD);
Cilieni – Marancea Ionel (PNL);
Coloneşti – Stan Valerică Mircea (PSD);
Corbu – Dinuţ Constantin (PSD);
Coteana – Dima Victor (PSD);
Crâmpoia – Croitoru Florea (PSD);
Cungrea – Murguleţ Ion (PSD);
Curtişoara – Constantin Victor (PSD);
Dăneasa – Soare Nicolae (PSD);
Deveselu – Beciu Gheorghe (PSD);
Dobreţu – Radu Marian (PSD);
Dobrosloveni – Tudoraşcu Gheorghe (PSD);
Dobroteasa – Crăciunescu Ion (PSD);
Dobrun – Bondrescu Aurel (PSD);
Drăghiceni – Şoancă Ştefan (PSD);
Făgeţelu – Popescu Constantin (PSD);
Fălcoiu – Petrişor Alexandru (PSD);
Fărcaşele – Galetan Marin (PSD);
Găneasa – Preda Nicolae (PSD);
Găvăneşti – Antonie Iulian (PSD);
Gârcov – Cranta Adrian (PSD);
Ghimpeţeni – Ciobanu Constantin (PSD);
Giuvărăşti – Imireanu Dorel (PNL);
Gostavăţu – Popescu Marius (PSD);
Grădinari – Stanciu Ionică (PSD);
Grădinile – Dincă Ion(PSD);
Grojdibodu – Niţulescu Tudorel (PSD);
Gura Padinii – Cojocaru Gheorghe (PSD);
Ianca – Pascu Mirel (PSD);
Iancu-Jianu – Corbeanu Dumitru (PSD);
Icoana – Perieţeanu Gheorghe (PSD);
Ipoteşti – Căpraru Ion (PSD);
Izbiceni – Velica Mircea (PSD);
Izvoarele – Constantin Florian (PSD);
Leleasca – Negreanu Ion (PSD);
Mărunţei – Berbece Alexandru (PSD);
Mihăeşti – Crăciuneanu Ilie (PSD);
Milcov – Cîrjan Eugen Mihail (PSD);
Morunglav – Niţă Alexandru (PSD);
Movileni – Toma Ion Sorin (PSD);
Nicolae Titulescu – Tiutiu Gheorghe Florin (PSD);
Obârşia – Udrea Tudor (PSD);
Oboga – Matei Tudor (PSD);
Oporelu – Burciu Valerin Ion (PSD);
Optaşi Măgura – Scurtu Marin (PSD);
Orlea – Florescu Floricel (PSD);
Osica de Jos – Amzu Nicolae (PSD);
Osica de Sus – Manicea Gheorghe (PSD);
Perieţi – Luţă Ion (PSD);
Pîrşcoveni – Matei Dumitru Dănuţ (PSD);
Pleşoiu – Preda Iulian (PSD);
Poboru – Bărăscu Iulian (PSD);
Priseaca – Gheorghe Florea (PSD);
Radomireşti – Cotigă Viorel (PSD);
Redea – Bălă Dan(PSD);
Rotunda – Sârbu Vergil (PSD);
Rusăneşti – Chirea Alexandru (PSD);
Sâmbureşti – Preda Iulian(PSD);
Sârbii Măgura – Tănase Lucian (PSD);
Scărişoara – Iacob Dan(PSD);
Schitu – Ionescu Cornel (PSD);
Seaca – Băluţă Marian (PSD);
Slătioara – Ivan Cristian (PSD);
Spineni – Din Ion (PSD);
Sprâncenata – Toma Constantin Gică (PSD);
Stoeneşti – Văle Paul (PSD);
Stoicăneşti – Preoteasa Marius (PNL);
Strejeşti – Vizantie Constantin (PSD);
Studina – Preoteasa Costel (PSD);
Şerbăneşti – Peligrad Titi (PSD);
Şopârliţa – Neagu Cristinel (PSD);
Ştefan cel Mare – Măgureanu Viorel (PNL);
Tătuleşti – Istrate Luciian (PSD);
Teslui – Lăzărescu Mihăiţă (PSD);
Tia Mare – Gulie Virgil (PSD);
Topana – Barbu Gheorghe (PSD);
Traian – Crîmu Ilie (PSD);
Tufeni – Şotae Eugen (PSD);
Urzica – Spiridon Ion (PNL);
Valea Mare – Bădica Ilie (PNL);
Vădastra – Rădulescu Sorin (PSD);
Vădăstriţa – Oprea Stelian (PSD);
Văleni – Brăgaru Matei (PSD);
Vâlcele – Taifas Alexandru (PSD);
Verguleasa – Piciu Valentin (PSD);
Vişina – Stănescu Constantin (PSD);
Vişina Nouă – Ţol Florin Cristian (PSD);
Vitomireşti – Rotea Constantin (PSD);
Vlădila – Tocea Marius (PSD);
Voineasa – Dinu Alexandru (PSD);
Vulpeni – Iova Dan (PSD);
Vultureşti – Treanţă Gheorghe (PSD).