Baschet: Craiova şi Asesoft joacă cu trofeul pe masă

592
1
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(1 voturi, media: 5,00)

Două partide diametral opuse în etapa a doua de la Cupa Craiovei la baschet masculin, competiţie ce se desfăşoară în Sala Polivalentă din Craiova.

În prima partidă, campioana, Asesoft Ploieşti s-a distrat cu BCM U Piteşti, formaţie pe care a învins-o cu scorul de 86-60 după o partidă dominată de la un capăt la altul de Burlacu şi colegii săi.Situaţia pe sferturi a fost (21-17, 18-16; 20-19, 27-80).

În meciul vedetă al serii, SCM U Craiova a învins după un meci spectaculos Energia Rovinari cu scorul de 107-105 (28-19, 23-31; 27-21, 29-34).

Primul sfert a fost dominat clar de alb-albaştri care s-au desprins uşor pe tabela de marcaj, iar după 10 minute scorul era 28-19. După cum a început al doilea parţial se părea că va fi un galop de sănătate pentru craioveni, 44-27 la mijlocul sfertului. Ceea ce a urmat a fost de domeniul fantasticului. Rovinari revine treptat în joc, iar la pauza mare Craiova mai avea decât 1 punct avans. Partea a doua a meciului s-a jucat sub semnul echilibrului. Cu un Bogdna Popescu în zi de graţie şi cu un Rade Dzambic fenomenal la aruncările de 3 puncte, echipa craioveană a păstrat un avantaj linişitor în faţa rivalei din Oltenia. Finalul a fost pe muchie de cuţit, elevii lui Andelko Mandic au tremurat pentru victorie care vine după două aruncări libere marcate de estonianul Sokk.

Au punctat: Popescu 29p, Dzambic 20p, Seals 18p, Căpuşean 13p, Maric 10p, Bureau şi Sokk 8p, Mocanu 1p, respectiv Watson 24p, Djapa 19p, Darbz 15p, Roşu 13p, Karpelesz 11p, Kakapoulodis 10p, Vlaicu 7p, Troupe 6p.

Azi, de la ora 19.00 Craiova joacă cu Asesoft pentru trofeu, iar cu două ore mai devreme Energia Rovinari şi BCMU Piteşti îşi dispută ultima poziţie de pe podium.

Susra: ghidsportiv.ro