Legionarii au invins Sibiul

710
2
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(1 voturi, media: 5,00)

SCM Universitatea Craiova s-a impuns în fața celor de la Atlassib Sibiu cu scorul de 61-50 într-un meci restanță din etapa a-XX-a Ligii Naționale. Situația pe sferturi a fost 22-10, 13-13, 13-15, 13-12.

După această partidă oltenii urcă pe locul 6 cu 36 de puncte, cu un activ de 14-8, iar Sibiul împarte prima poziție cu Asesoft Ploiești cu 39 de puncte.

Jocul din această seară din Polivalentă a fost foarte tacticizat, apărările au funcționat foarte bine, drept dovadă și scorul foarte mic înregistrat la capătul timpului regulamentar de joc. Practic, meciul s-a jucat încă din primele zece minute când Craiova a pus o diferență de 12 puncte, 22-10. Celelalte secvențe ale jocului au fost echilibrate, dovadă stând și situația la finalul acestora. Au fost momente moarte când nu s-a marcat deloc, dar și faze spectacol realizate de Bureau și Seals.

La capătul celor 40 de minute de joc Craiova a terminat cu procente de 53% la aruncările de 2 puncte, 10 % la cele de distanță (2 din 20) și 56 % la linia de libere. De partea cealaltă, Sibiu a avut următoarele procente: 33 % la două puncte, 22 % la aruncările de 3 puncte (4/18( și 16 la linia de libere.

LeVar Seals cu 18 puncte și 8 recuperări, secondat de Travis Bureau cu 15 puncte și 11 recuperări au fost cei mai buni jucători ai gazdelor. De la ardeleni s-a remarcat Milos Bojovic cu 13 puncte și 2 recuperări, respectiv Lee cu 12 puncte și 14 rcuperări.

La finalul jocului, Mirko Kovac a declarat: ”A fost un meci foarte greu și foarte bucuros că am obținut victoria. Am juat foarte multe meciuri în acest sezon și mulțumim acestui public minunat care este mereu alături de noi”

Sursa: ghidsportiv.ro