DISTRIBUIȚI
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(1 voturi, media: 5.00)

Concertele și show-urile culinare vor anima atmosfera la cea de-a șasea ediție a Divanului Degustătorilor de Film și Artă Culinară, care va avea loc în perioada 21 – 30 august în Craiova și Port Cultural Cetate. Vineri, 21 august, în Centrul Vechi al Craiovei, de la ora 20.00, în cadrul Galei de deschidere a festivalului va concerta celebra formație românească de muzică clasică Trio Zamfirescu. În Galeria Port Cetate din Craiova (B-dul Unirii, nr 49), pe întreaga perioadă a festivalului, va avea loc o expoziție de fotografii vechi realizate de-a lungul cursului Dunării în România.

TRIO ZAMFIRESCU

 

Fraţii Zamfirescu (Georgeta, Ionuţ şi Stan) sunt unii dintre cel mai buni chitarişti din România, fiind deţinătorii premiului întâi la toate competiţiile naţionale de gen şi repurtând rasunătoare succese pe plan european. Cei trei membri ai trio-ului au susţinut concerte în ţări precum Ungaria, Spania, Serbia, Germania, Italia, Grecia,Israel, Cehia sau Malaezia. Concertul va fi urmat de proiecția filmului YOL (R. Yılmaz Güney), primul lungmetraj turcesc care a câștigat Palme d’Or la Cannes în 1982.

 

Marți, 25 august, de la ora 00.00, în Port Cultural Cetate, va concerta formația Impex, compusă din Horațiu Serbănescu, Andrei Dinescu, Eugen Imecs, Thomas Höfer și Janin Pasniciuc. De-a lungul vremii ei au mai fondat Steaua De Mare, Zebre, Aneb și au cântat în diferite alte formații, câteva dintre ele fiind AB4, Rodion G.A., Concentration Band, EMIL, Partizan, Shamanelism, T.E.N. etc.

credit foto Adi Bulboaca

Chef Cezar Munteanu, deținător a mai multe premii în domeniul gastrononic va susține un show culinar marți, 25 august, la prânz. Cina de marți va fi pregătită de familia Tiberiade, căutătoare și păstrătoare a tradițiilor rome. De asemenea, din program nu vor lipsi show-urile culinare ale amfitrionului festivalului, Mircea Dinescu.

 

Joi, 27 august, ora 20.00, va concerta formația Trei Parale, cunoscută mai ales pentru alăturarea muzicilor specifice spațiului carpatic, alăturând muzicilor tradiţionale româneşti şi pe cele ale altor popoare ce trăiesc aici (evrei, ţigani etc.). De la ora 23.30, va avea loc deja tradiționalul concert al fanfarei Mambo Siria.

 

PROGRAM:

TREI PARALECRAIOVA, Centrul Vechi

VINERI, 21 AUGUST

Ora 20,00
Concert Trio Zamfirescu

Ora 21.30

Drumul/ Yol (1982, Turcia- Elveţia- Franţa- Germania, r. Yilmaz Gűney)

 

SÂMBĂTĂ, 22 AUGUST
Ora 20,00
Piesă de teatru „Harap Alb?!”

Ora 21.30
Copiii preotului/ Svecenikova djeca/ The Priest’s Children (2013, Croația- Serbia- Muntenegru, sc. Vinko Brešan și Mate Matisić, comedie, r. Vinko Brešan)

Portul Cultural Cetate

Mambo Siria, credit foto Adi Bulboaca

DUMINICĂ 23 AUGUST

Ora 21.30
Valea Cinematografica

Turneul/ Turneja (2008, Serbia- Bosnia și Herțegovina- Croația- Slovenia, r. Goran Marković)

 

LUNI 24 AUGUST
Ora 10.00
Gara Fluvială
Filme balcanice selectate la Cannes
• Miramare (2009, Croația- Elveția, r. Michaela Muller)

• Boreas/ Poyraz (2006, Turcia, r. Belma Bas)

• Vară fără Lună/ Leto bez meseca (2014, Serbia, r. Stefan Ivancić)

Mambo Siria, credit foto Adi Bulboaca (2)
Ora 11.15
GARA FLUVIALĂ
Pădurea/ Šuma (2014, România- Serbia, r. Sinișa Dragin)

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Aliyah DaDa (2015, România, r. Oana Giurgiu)

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Drumul/ Yol (1982, Turcia- Elveţia- Franţa- Germania, r. Yilmaz Gűney)

MARŢI, 25 AUGUST
Ora 10.00
GARA FLUVIALĂ
Program de desene animate pentru copii

• Cele mai bune arme din lume/ Samîie lucișee v mire orujia (1986, R.Moldova, r. L.Apraksina)
• Bunul vrăjitor/ Dobrîi volșebnik (1983, r. Iuri Casap și Leonid Gorohov)
• Oala cea pizmașă/ Zavistlivîi gorșok (r. A.Tomband)
• Toate culorile/ Vse țveta (1981, R.Moldova, r. Valeriu Curtu)
• Și era bine (1990, R.Moldova, r. Sergiu Plămădeală)
• Vrem mâncare (1984, R.Moldova, r. V.Curtu)
• Poveste de la etajul 10 (1986, R.Moldova, r. Constantin Bălan)

Ora 11.00
MANSARDĂ
Simpozionul internaţional de film “Drumuri și răspântii în Balcani” (I)
Moderatori: Lydia Papadimitriou (M.Britanie) și Marian Ţuţui
Participă: Ghergana Donceva (Bulgaria), Magda Mihăilescu, Mihai Fulger și Angelo Mitchievici (România)

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din Grecia și Bulgaria
• Bulgarul e galant/ Bălgaran e galant (1998, Bulgaria, r. Iulian Minkov)
• Parking (2014, Bulgaria – Marea Britanie r. Ivailo Minov)
• Femeia de la far/ Jenata ot fara (2014, Bulgaria, r. Ana Kitanova)
• Revelația bestiei/ The Revelation of the Beast (2015, Grecia, r. Athanasios Bourliaskos)

IMPEX

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
2 filme românești din 2015
• Toto și surorile lui (2015, România, r. Alexandru Nanău)
• Nu există-n lumea asta (2015, România, r. Andreea Vălean)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Mica Anglie/ Mikra Anglia (2013, Grecia, r. Pantelis Voulgaris)

 

Ora 24.00

Concert Impex

 

MIERCURI 26 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 10.00
Scurtmetraje balcanice sf

• Keadas (2014, Grecia, r. Maria Ligkou)
• Delict/ Felony (2014, Grecia, r. Thanos Kermitis)
• Evergreen (2012, Grecia, r. Ifigeneia Kotsoni)
• Ei/ Oni (2014, Slovenia, r. Darko Štante)
• Awakening (2013, Bulgaria, r. Yana Lekarska)

 

Ora 11.00
MANSARDĂ
Simpozionul internaţional de film “Drumuri și răspântii în Balcani” (II)
Moderatori: Lydia Papadimitriou (M.Britanie) și Marian Ţuţui
Participă: Ana Grgić (Croația), Nevena Daković (Serbia), Dana Duma și Marilena Ilieșiu (România).

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Selecție de Tara Karajić de la Festivalul Altcine 2014

• Mic dejun/ Proino (2014, Grecia, r. Dimitris Ampatzis)
• De fapt/ Stalitheia (2013, Grecia, r. Konstantinos Fragkoulis)
• Flirting (2012, Serbia, r. Marija Rodić)
• Last Variation (2014, Serbia, r. Irina Decernić)
• Ultima încercare/ Posledniat opit (2014, Bulgaria, r. Liubo Ioncev)
• My Special K (2014, Grecia, r. Stevi Panagiotaki)

 

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din Serbia şi România

• Colegi de clasă/ Klasici (2014, Serbia, r. Milan Smiljanić)
• Lucky (2014, r. Alexandra Botău)
• Seară cu radio/ Veče uz radio (2015, Serbia, r. Miloš Tomić)
• Calea Dunării (2014, România, r. Sorin Dorohoi)

• Carne de iepure (2014, România, r. Gabriel Achim)

 

Ora 21.30
Valea Cinenatografică – 40 de ani de la premieră
Ilustrate cu flori de câmp

(1975, România, r. Andrei Blaier)

 

JOI 27 AUGUST
Ora 10.00
GARA FLUVIALĂ
Cele mai bune filme de la Festivalul Altcine Action! 2014
• Isus s-a oprit la Ghizi/ O Christós stamáti̱se stou Gyzi (2013, Grecia, r. Amerissa Basta)
• Linda (2012, Bulgaria, r. Antonia Milcheva)
• Ghinka/ Ginka (2014, r. Antonia Milceva)
• Pinguini/ Penguins (2012, Grecia, r. Dimitris Zahos)

• Amel (2012, Kosovo, r. More Raca)
• Half-Board Heaven (2012, Grecia, r. Giorgos Ktistakis)
• Botev e idot/ Botev e idiot (2012, Bulgaria, r. Deian Bararev)

 

Ora 12.00
GARA FLUVIALĂ
Scurtmetraje din România şi Serbia
• Sthorzina (2014, România- Serbia, r. Radu Mihai)
• Speranță pentru lup/ Nada za vuka (2013, Serbia, r. Branko Radakovic)
• 10 ore (2015, România- M.Britanie, r. Laura Maria Muşat)
• Ela, Panda şi Madam (2013, România, r. Andrei Răutu)

 

Ora 18.00
GARA FLUVIALĂ
Poveste despre mâncare și suflet/ Istoria za hranata i dușata (2013, Bulgaria- Finlanda, r. Tonislav Hristov)

 

Ora 20.00
Concert Trei Parale

 

Ora 21,30
Valea Cinematografică

Miresele/ Nyfes/ The Brides (2004, Grecia- SUA- Franța, r. Pantelis Voulgaris)

Ora 23,30

Concert

Mambo Siria

 

VINERI, 28 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 18.00

Selecție de scurtmetraje din România, Bulgaria și Serbia

  • Calea Dunării (2014, România, r. Sorin Dorohoi)
  • Bulgarul e galant/ Bălgaran e gallant (1998, Bulgaria, r. Iulian Minkov)
  • Vară fără Lună/ Leto bez meseca (2014, Serbia, r. Stefan Ivancić)
  • Sthorzina (2014, România-Serbia, r. Radu Mihai)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Copiii preotului/ Svecenikova djeca (2013, Croația- Serbia- Muntenegru, r. Vinko Brešan)

SÂMBĂTĂ, 29 AUGUST
GARA FLUVIALĂ
Ora 18.00
Selecție de scurtmetraje din Grecia, Bulgaria și România

• Evergreen (2012, Grecia, r. Ifigeneia Kotsoni)

• Linda (2012, Bulgaria, r. Antonia Milcheva)
• Botev e idot/ Boev e idiot (2012, Bulgaria, r. Deian Bararev)
• Ela, Panda şi Madam (2013, România, r. Andrei Răutu)

 

Ora 21.30
Valea Cinematografică

Miresele/ Nyfes  (2004, Grecia- SUA- Franța, r. Pantelis Voulgaris)

23.00

CONCERT

MAMBO SIRIA

 

Spune-ti parerea

Pentru a putea lasa comentarii logheaza-te cu contul CraiovaForum folosind formularul din partea dreapta sau Inregistreaza-te daca nu ai cont.