Modificările vor intra în vigoare începând cu 23 martie. Publicăm integral comunicatul de presă emis de conducerea Regiei Autonome de Transport în Comun Craiova.
1. Traseul 1 rămâne nemodificat;
2. Traseul 1R rămâne nemodificat;
3. Traseul 2R rămâne nemodificat;
4. Traseul 2b
Itinerar pe tur:
Str.Brestei – str.Ştefan cel Mare – B-dul Carol – Calea Bucureşti
Staţii pe tur:
Staţia Cernele (capăt linie) – Casa cu Cocoş – Cimitir – Grădiniţa nr.16 – Biserica – Râului – Inspectoratul Şcolar – Grăd.Mihai Bravu – IRE – Păltiniş – Păcii – Ţărăncuţa - Piaţa Centrală
Itinerar pe retur:
Piaţa Centrală – b-dul Carol – str.Păltiniş – str.Serban Voda – str.- C-tin Brâncuşi – str. Principatele Unite – Str.Brestei.
Staţii pe retur:
Piaţa Centrală – Nicolae Bălcescu – Rond – Liceul Gheorghe Chitu - Obedeanu – Craioviţa Veche – Regia de Apă – Râului – Biserica – Gradinita nr.16 – Cimitir – Casa cu Cocos – Cernele(sosire).
5. Traseul 3
Itinerar pe tur: B-dul George Enescu - B-dul Oltenia – B-dul Tineretului - B-dul Dacia – str Amaradia – Str Doljului – str. Brazdă lui Novac – B-dul Dacia – Str. Fraţii Goleşti – B-dul Carol – Str. Aries- Str CD Fortunescu - Str. Fraţii Buzesti – Str.Caracal – Banie -B-dul Decebal.
Staţii pe tur:
Craioviţa Nouă (Staţia 15) (plecare) – Staţia 30 – Orizont – BL 83 – aleea Castanilor – Olimp – Liceul Energetic – Complex Nou – Complex Vechi – Păltiniş – Păcii - Ţărăncuţa - Olteţ – Caracal – Piaţa Chiriac – CIT SA – Spitalul Militar – Complex Bănie - MAT SA (sosire).
Itinerar pe retur: MAT SA – B-dul Decebal - Banie Str.Caracal - Str.Ana Ipatescu - Str Caracal - Str.Bujorului - Str.Al.Macedonski - Oltet - B-dul. Carol – Str Palinis – Str. Serban Voda – Str. Brazdă lui Novac – Str. Doljului –Str.Amaradia – B-dul Dacia-B-dul Tineretului-B-dul Oltenia –B-dul George Enescu –Poştă Craioviţa Nouă.
Staţii pe retur
MAT SA (plecare)- Shell- Complex Bănie – Spitalul Militar – CIT SA – Piaţa Chiriac – Macedonski -Olteţ –Nicolae Bălcescu– Rond- BRD - Liceul Pedagogic – Olimp – Castanilor – Tineretului – Orizont – Staţia 30 – Craioviţa Nouă (Poşta) (sosire).
6.Traseul 4 rămâne nemodificat;
7.Traseul 5b rămâne nemodificat;
8.Traseul 6 se transforma in 6b
Traseul 6b
Itinerar pe tur: B-dul Oltenia – str Tineretului – str George Enescu – str. Pascani – str. N. Titulescu – str Constantin Brâncuşi – Str. Brazdă lui Novac – b-dul Dacia – str. Fraţii Goleşti – b-dul Carol I – b-dul Calea Bucureşti
Staţii pe tur: SIF – Cinema – Orizont – Poştă – Segarcea – Lic. Nenitescu – Casa Tineretului – Scoala Decebal – Spitalul 2 – Complex Vechi – Păltiniş – Păcii – Ţărăncuţa – Piaţa Centrală (Sosire)
Itinerar pe retur: Calea Bucureşti – B-dul Carol I – Str. Fraţii Goleşti – B-dul Dacia – str. Brazdă lui Novac – str. Brâncuşi – b-dul N. Titulescu – str. Pascani – str. George Enescu – b-dul Tineretului – b-dul Oltenia
Staţii pe retur: Piaţa Centrală (plecare) – N. Bălcescu – Rond – Complex Vechi Brazdă – Spitalul nr. 2 – Scoala Decebal – Casa Tineretului – Liceul Nenitescu – Segarcea – Poştă Craioviţa – Orizont – Cinema - SIF
9.Traseul 9 se suspenda şi va circula numai traseul 9b – pe ruta Piaţa Centrală – Metro şi retur.
10. Traseul 11:
Itinerar pe tur: Rovine 2 – Calea Severinului – Bd. N. Titulescu – Str. Iancu Jianu – Str. Brestei – Str. Ştefan cel Mare – Bd. Carol – Calea Bucureşti,
Staţii pe tur: Fântâna Mireselor – Fântâna – Pod Amaradia – Izvorul Rece – Marlorex – Staţia PIC – Baumax – ANL - SIF – Casa Tineretului – Sc. Decebal – Spitalul nr. 2 – IRE - Păltiniş – Păcii – Ţărăncuţa - Piaţa Centrală.
Itinerar pe retur: Piaţa Centrală – B-dul Carol – str.Păltiniş – str.Serban Voda – str.- C-tin Brâncuşi – Bd. N. Titulescu – Calea Severinului – Rovine 2
Staţii pe retur: Piaţa Centrală – Nicolae Bălcescu – Rond – Spitalul nr. 2 – Sc. Decebal – Casa Tineretului – SIF – ANL – Baumax – PIC – Marlorex – Izvorul Rece – Pod Amaradia – Fântâna – Fântâna Mireselor
11. Traseul 13 :
Itinerar pe tur: Str.Maria Tănase – Bd. Nicolae Titulescu – Str C. Brâncuşi – Str. Brazdă lui Novac – B-dul Dacia.
Staţii pe tur:
Compania de Apă (plecare)-Casa Ştiinţei – Şcoala Decebal – Complex Nou Brazdă– Complex Vechi Brazdă – Bl. 41-Gară (sosire)
Itinerar pe retur: B-dul Dacia – Str Brazdă lui Novac – Str C. Brâncuşi – Bd. N. Titulescu – Str. Maria Tănase – Str. Brestei.
Staţii pe retur: Gară (plecare) – Bl.41– Complex Vechi – Complex Nou – Şcoala Decebal – Casa Ştiinţei - Compania de Apă (sosire).
12. Traseul 17 rămâne nemodificat;
13.Traseul 20 – se suspendă. Călătorii care circula cu traseul 20 vor fi preluaţi de traseele 29b şi 25 care vor fi suplimentate.
14. Traseul 23b:
Itinerar pe tur: Str.Arieş-B-dul Carol I – Str.Fraţii Goleşti - Str.Bariera Vâlcii - Str.Toamnei - Str.Teilor.
Staţii pe tur: Olteţ (plecare)-Nicolae Bălcescu-Rond – Guliver – Alimentara- Dezbenzinare (sosire).
Itinerar pe retur: Str.Teilor-Str.Toamnei-Str.Bariera Valcii- str. Fraţii Goleşti – B-dul. Carol I - B-dul Aries.
Staţii pe retur: Dezbenzinare (plecare) – Alimentara – Scoala - Bariera Valcii - Păltiniş –Păcii- Ţărăncuţa – Oltet (sosire).
Observaţie: Se pierd Staţiile Complex Vechi Brazdă, Complex Nou Brazdă, Făgăraş, Spitalul nr.2, Teatru
15. Traseul 24 rămâne nemodificat;
16. Traseul 25
Itinerar pe tur: str. Doljului – Str Brazdă lui Novac – b-dul Dacia – B-dul. Carol I – str. Aries - Str. Imparatul Traian – Str.Sfintii Apostoli – Str.Spania- Str.Imparatul Traian-Str.Henri Coanda-Str.Caracal - str Henry Ford.
Staţii pe tur:
Intersecţia Amaradia cu Doljului (capăt linie) – Complex Nou - Complex Vechi Brazdă – Bl. 41 – Păltiniş – Păcii- Ţărăncuţa- Olteţ – Victoriei – Sfinţii Apostoli – Bl. G3 V. Roşie – Stadionul Electroputere – Complex Bănie – Vama-Ford – SELGROS (capăt linie)
Itinerar pe retur: Str. Henry Ford - Str.Caracal – Str.Henri Coanda –Str.Imparatul Traian- Str.Aries – Bd. Carol I – str. Fraţii Goleşti – str Brazdă lui Novac – str Doljului.
Staţii pe retur: SELGROS– Ford- Vama- Shell-Complex Bănie –Bl.45-Bl.G5 –Siloz- Anul1848 –Ulmului – Olteţ – Nicolae Bălcescu – Rond – Bl. 41 - Complex Vechi Brazdă – Complex Nou Brazdă – Intersecţia Amaradia Doljului (capăt linie)
17. Traseul 29b rămâne nemodificat
Începând cu data de 21 martie tramvaiul va circula pe 2 rute astfel:
Peco Severinului – Termo şi retur.
Universitate – Ford şi retur.
Pe tronsonul Peco Severinului – Piaţa Centrală - Ford se va infiinta traseul de autobuze 101.
18. Traseul 101 (autobuz)
Itinerar pe tur: Bd. Calea Severinului – bd. N. Titulescu – str Constantin Brâncuşi – Str. Brazdă lui Novac – b-dul Dacia – str. Fraţii Goleşti – b-dul Carol I – b-dul Calea Bucureşti – Bd. Decebal – Str. Henry Ford
Staţii pe tur: PECO Severinului – ANL – SIF – Casa Tineretului – Sc. Decebal – Spitalul nr. 2 – Complex Vechi Brazdă – Păltiniş – Păcii – Ţărăncuţa – Piaţa Centrală - Rotonda – Institut – Viitorul – Electroputere – MAT SA – SHELL – FORD
Itinerar pe retur: Str. Henry Ford – Bd. Decebal – Calea Bucureşti – bd. Carol I – str. Fraţii Goleşti – bd. Dacia – str. Brazdă lui Novac – str. Constantin Brâncuşi – bd. N. Titulescu – Calea Severinului
Staţii pe retur: FORD – SHELL – MAT SA – Electroputere – Pasaj Electro – Sarari – Institut – Rotonda – Piaţa Centrală – N. Bălcescu – Rond – Complex Vechi Brazdă – Spitalul nr. 2 – Sc. Decebal – Casa Tineretului – SIF – ANL – PECO Severinului