Reputatie
    10
    Puncte CF
    0.0
    Meci frumos goluri multe , spectacol , pacat de Espanyol k eu cu ei tineam insa sevilla a meritat si nu cred k arbitrul a viciat in vreun fel rezultatul meciului eu zik k a ofst de galben akolo.

2. #22
    FREAKTUNING's Avatar FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. FREAKTUNING este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist.

3. #23
    The GodFather SAM's Avatar SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist. SAM este reprezentantul tuturor, idealul unui forumist.

4. #24
    OnLooker AlexSUN's Avatar AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie AlexSUN s-a internat la Poiana Mare, prea multa reputatie
    Sursa: netsport

FC Sevilla a castigat din nou Cupa UEFA. FC Sevilla a câştigat Cupa UEFA, a doua consecutivă, după ce a învins pe Espanyol Barcelona, în finala de la Glasgow, la loviturile de departajare, cu scorul de 3-1, scorul fiind 1-1 la finalul primelor 90 de minute şi 2-2 după 120 (prelungiri). Eroul Sevillei a fost portarul Palop, care a apărat trei lovituri de la 11 metri.

În timpul regulamentar, pentru Sevilla au marcat Adriano (18) şi Kanoute (105), în vreme ce pentru Espanyol au punctat Riera (18) şi Jonatas (115).

FC Sevilla devine astfel a doua echipă spaniolă care îşi păstrează trofeul, după Real Madrid (1985, 1986).

Echipa lui Juande Ramos a meritat acest succes, deoarece a dominat tot meciul, beneficiind de avantajul omului în plus aproape jumătate din timp, a ratat multe ocazii. Espanyol este la a doua finală de Cupa UEFA pierdută la loviturile de departajare.

FC Sevilla a început mai bine, dar Maresca (4), Kanoute (6) şi Daniel Alves (10) nu au nimerit ţinta. Espanyol replică şi ea prin câteva acţiuni, lipsite totuşi de consistenţă. Sevilla reuşeşte să deschidă scorul în minutul 18, după ce Palop degajează cu mâna la Adriano, iar acesta face o cursă de senzaţie, încheiată cu gol: 1-0. Doar zece minute au avut avantaj echipa andaluză, pentru că Riera a profitat de avansarea lui Dani Alves, a pătruns şi a şutat, restabilind egalitatea: 1-1 (28). Restul reprizei a fost mai calmă, iar ocaziile de gol clare au lipsit.

La reluare, Espanyol presează mai mult, iar şutul lui Raul Tamudo este apărat de Palop (56), după o ocazie a lui Sevillei, prin Kanoute (55). Riera prinde apoi un şut excelent, deviat greu peste bară de Palop (58). În plină dominare catalană, Moises este eliminat pentru al doilea galben, după un fault de joc la Kerjakov (68). Sevilla se simte tot mai mult în atac, iar Kerjakov a trimis peste poartă din poziţie bună (78). Gorka Iraizoz reţine mingea trimisă cu capul de Javi Navarro (80). Gorka a salvat apoi golul la lovitura slabă de cap a lui Kanoute, din apropiere (83). Gorka a fost la post şi la şutul lui Renato (90+1), iar meciul a ajuns în prelungiri.

Sevilla a continuat să domine categoric întâlnirea, dar Espanyol s-a apărat grupat, oferind puţine variante gazdelor. Sevilla a reuşit totuşi să înscrie, prin Kanoute, care a reluat simplu la colţul scurt centrarea lui Navas în finalul primei reprize de prelungiri: 2-1 pentru andaluzi. Sevilla a avut şansa de a tranşa disputa, dar Puerta a tras în portar (111). Gorka a avut apoi un nou reflex de senzaţie, la mingea trimisă de Daniel Alves (114). Incredibilul se produce în minutul 115, când brazilianul Jonatas prinde un şut de la mare distanţă, egalând din nou: 2-2.

Kanoute a fost apoi în poziţie bună de finalizare, dar a reluat peste poartă (117) şi s-a ajuns la fatidicele lovituri de departajare.

Espanyol Barcelona - FC Sevilla 2-2 (1-1, 1-1), după prelungiri; 1-3 la loviturile de departajare.

Au marcat: Albert Riera (28), Jonatas (115), respectiv, Adriano Correia (18), Frederic Kanoute (105).

Loviturile de departajare au fost executate în ordine: Kanoute (gol) 0-1; Luis Garcia (ratare - a apărat Palop) 0-1; Dragutinovic (gol) 0-2; Pandiani (gol) 1-2; Dani Alves (ratare - peste poartă) 1-2; Jonatas (ratare - a apărat Palop) 1-2; Puerta (gol) 1-3; Torrejon (ratare - a apărat Palop).

Glasgow, Stadion ''Hampden Park'': 52.000 spectatori, 15 grade Celsius.

Arbitru: Massimo Busacca; arbitri asistenţi: Matthias Arnet, Stephane Cuhat; arbitru de rezervă: Carlo Bertolini (toţi din Elveţia).

Cartonaşe galbene: Moises (13, 68), Luis Fabiano (62), Kanoute (81), Puerta (115).

Cartonaş roşu: Moises (68).

Statistica UEFA: şuturi: 15-28 (pe poartă: 9-9); faulturi: 22-12; ofsaiduri: 0-4; cornere: 10-14; posesia mingii: 43%-57%.

Au evoluat echipele:

Espanyol: 1-Gorka Iraizoz - 8-Pablo Zabaleta, 21-Daniel Jarque, 19-Marc Torrejon, 3-David Garcia - 18-Franciso Rufete (7-Walter Pandiani, 56), 9-Ivan de la Pena (16-Jonatas, 86), 22-Moises Hurtado, 11-Albert Riera - 23-Raul Tamudo (căpitan; (4-Jesus Maria Lacruz, 73), 10-Luis Garcia. Antrenor: Ernesto Valverde.

Sevilla: 1-Andres Palop - 4-Daniel Alves, 2-Javi Navarro, 19-Ivica Dragutinovic, 16-Antonio Puerta - 8-Christian Poulsen, 18-Jose Luis Marti, 25-Enzo Maresca (15-Jesus Navas, 46), 6-Adriano Correia (11-Renato, 76) - 10-Luis Fabiano (9-Aleksandr Kerjakov, 64), 12-Frederic Kanoute. Antrenor: Juande Ramos."