Tragedia familiei Gruia l-a determinat pe senatorul liberal Mario Ovidiu Oprea să se uite mai atent la legea care prevedere prevenirea şi combaterea violenţei în familie.

Liberalul doljean este îngrijorat de numărul mare de cazuri de violenţă intrafamilială înregistrat în România. “Am plecat şi de la ceea ce s-a întâmplat ieri în Craiova, când am asistat la masacrarea unei familii, dar am plecat şi de la o statistică a violenţei domestice, prezentată de Inspectoratul General al Poliţiei Române şi de Asociaţia No Abuse, cu nişte date foarte interesante. Numărul total al infracţiunilor din familie a crescut cu 26% în 2010 faţă de 2009, iar numărul loviturilor cauzatoare de moarte s-a dublat în 2010 faţă de 2009. 2010 – 12.088 cazuri, 2009 – 8.912 cazuri. De asemenea, studiile psihologice arată că 80% dintre cei agresaţi devin în timp agresori la rândul lor. Este adevărat că în România victimele abuzului intrafamilial se pot adresa centrelor de consiliere gratuită. Din nefericire însă, în România există doar 5 astfel de centre – Bucureşti, Iaşi, Timişoara, Suceava şi Târgu-Mureş. Este clar că restul persoanelor din alte regiuni nu vor putea să se adrese unor centre de consiliere psihologică şi juridică, dată fiind distanţa faţă de aceste centre. Vătămarea corporală asupra membrilor familiei este pedepsită de codul penal cu pedeapsă de privare de libertate de la 1 la 5 ani. Cu toate acestea, arestarea agresorilor este foarte rară întrucât, de frică, din lipsa informaţiilor şi a sprijinului legal al autortăţilor, renunţă la a-l mai acuza pe agresor din cauza procesului anevoios şi din cauza consecinţelor din cadrul familiei. După cum este cunoscut, legea care se ocupă de prevenirea şi combaterea violenţei în familie este Legea 217/2003. Printre prevederi, această lege înfiinţează o agenţia – Agenţia Naţională pentru Protecţia Familiei, acesta este un organ de specialitate aflat în subordinea Ministerului Sănătăţii şi Familiei. Legea prevede că această agenţie să autorizeze asistenţi sociali ca şi asistenţi familiali. În calitate de senator, membru al comisiei de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, am să solicit un raport de activitate al acestei agenţii şi am să solicit intensificare ritmului intervenţiilor în vederea prevenirii şi combaterii violenţei în familie. În funcţie de răspunsul primit de la această agenţie voi solicita o mai bună evaluare a familiilor care prezintă acest risc şi am să solicit monitorizarea lor. La nevoie am să intervin în vederea înăspririi pedepselor pentru agresori, dar şi pentru asistenţi, pentru că prin ne monitorizarea cazurilor şi ne evaluarea lor corectă aceste cazuri s-au agravat. În primă instanţă agresorul primeşte o amendă care este apă de ploaie, pentru că nu va fi plătită şi va fi contabilizată la administraţiile financiare ca debit. În România s-a conştientizat foarte bine instituţia martorului – n-ai martor, procurorul respinge dosarul şi este o problemă. Legea 217/2003, de prevenire şi combatere a violenţei în familie este clar că are nevoie de îmbunătăţiri. Acestea sunt cerute tocmai de rezultatul acestui număr de cazuri. În calitate de parlamentar voi face aceste amendamente la legea 217. Ele vor fi în următorul sens. Personalul specializat să aibă obligaţia educării victimelor în vederea deciziei de a depune plângere atunci când are ocazia, în caz contrar, legea trebuie să prevadă sancţiuni pentru asistenţii familiali responsabili, să intervină din timp pentru prevenirea acestor incidente nefericite. Este nevoie, aşa cum a cerut şi asociaţia No Abusse, de organizarea cazierului contravenţional privind faptele de violenţă în familie. Acest cazier este un mijloc de evidenţă operativă a persoanelor care au fost sancţionate contravenţional, pentru fapte de violenţă în familie”, a declarat într-o conferinţă de presă Mario Ovidiu Oprea.

Sursa: www.lupamea.ro