Mult dezbătutul Cod al Muncii, neacceptat de majoritatea părţilor implicate, este susţinut de conducerea ITM Olt, care spune că acesta va deştepta mulţi angajatori care folosesc munca la negru.

*

„Legea 40, adoptată în 31 martie, va aduce siguranţă şi stabilitate. Am convingerea că noul Cod al Muncii va transforma, prin măsurile drastice, munca fără forme legale în contract de muncă. Până acum foarte mulţi angajatori preferau să nu întocmească forme legale, care se ridicau la 4.500 lei pentru fiecare persoană, şi să plătească, dacă erau prinşi de ITM, o amendă de 3.000 lei. De acum înainte, amenzile prevăzute de Codul Muncii sunt mult mai mari, minim 10.000 lei. Multe firme nici nu au această cifră de afaceri, astfel încât angajatorii vor prefera să intre în legalitate. Bineînţeles că noul Cod al Muncii are şi defecte, dar cred că are mult mai multe părţi bune: amenzile extrem de mari şi reglementările foarte bine puse la punct în ceea ce priveşte perioada de probă: 90 de zile, respectiv 120 de zile pentru funcţiile de conducere”, susţine Nicolae Hristescu.

Salarii mai mari şi competitivitate pe piaţa muncii

Angajaţii vor avea de câştigat, mai spune inspectorul şef al ITM Olt, normele Codului Muncii urmând să ducă la o selecţie mult mai riguroasă şi să flexibilizeze piaţa muncii.

*

„Cred că se va deschide o competiţie pe piaţa muncii, se va face o selecţie care nu a fost făcută cum trebuie până acum. Noul Cod al Muncii va fi un plus pentru economia naţională, pentru societatea românească şi va aduce siguranţă şi creşterea salariilor”, e de părere Hristescu.

*

Chiar dacă efectele legii 40 vor fi resimţite din plin abia de luna viitoare, spune conducerea ITM Olt, modificările se simt încă de acum, cea mai importantă fiind creşterea numărului contractelor de muncă.

*

„La nivelul judeţului Olt au fost încheiate de la începutul anului 4.890 de contracte individuale de muncă, cu 30% mai mult decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Din păcate, a crescut şi numărul celor care lucrează la negru, 109 în primul trimestru din 2011, dar am convingerea că va scădea în scurt timp, graţie prevederilor intrate în vigoare la 31 martie”, mai crede inspectorul şef.

Amenzi de aproape 700.000 lei de la începutul anului

În primul trimestru al anului, inspectorii de muncă au desfăşurat peste 700 de controale, descoperind mai multe nereguli, sancţionate atât cu avertismente, cât şi sistări de echipamente şi amenzi de 647.000 lei.

*

„Au fost depistate nereguli în domeniul sănătăţii şi securităţii în muncă la un număr de 199 de angajaţi, cărora le-au fost aplicate 409 sancţiuni contravenţionale, din care 59 amenzi în valoare de 330.000 lei. Tot în primele trei luni din 2011, au fost aplicate două sistări de echipamente, neconforme cu normele de protecţia muncii. În ceea ce priveşte indicatorii din domeniul relaţii de muncă, în trimestrul I au fost aplicate amenzi în valoare de 347.000 lei, din care 328.000 pentru munca fără forme legale. Cred că se poate şi mai bine, dar mă bucură faptul că a crescut numărul sesizărilor, iar oamenii încep să aibă încredere în noi”, a declarat Hristescu.

*

Rezultatele din primul trimestru plasează judeţul Olt pe locul 20.

Sursa: gazetanoua.ro