- EUR
- 5,0472

-
Carnea de miel, prea scumpă pentru buzunarele oltenilor
În acest an, de Paşte, mulţi dintre olteni vor renunţa la unele dintre preparatele culinare tradiţionale, pentru că preţurile lor au crescut mult faţă de anii trecuţi, iar sumele economisite pentru masa de sărbătoare sunt tot mai mici.
În supermarket-uri, preţul cărnii de miel porneşte de la 28 lei kilogramul, variind în funcţie de sortiment. Cel mai ieftin cozonac, tot în supermarket, costă 6,5 lei, iar preţul ouălor porneşte de la 2,3 lei bucata. Un litru de vin, de calitate inferioară, costă 4,4 lei.
Mulţi patroni de carmangerii au renunţat la vânzarea cărnii de miel
În Piaţa Zahana, nici una dintre carmangerii nu avea la vânzare carne de miel, deşi mai sunt doar câteva zile până la sărbătoarea Paştelui, având experienţa neplăcută a anilor trecuţi, când au rămas cu carnea în galantare.
*
„Anul acesta nu mai aducem carne de miel, pentru că este scumpă, preţul pe kilogram pică peste 200 mii lei vechi, şi nu-şi permit prea mulţi oameni să cumpere la acest preţ. Plus că mulţi clienţi cumpărau anumite părţi dintr-o carcasă, iar noi rămâneam cu bucăţi nevândute. Se duc la ţărani, că e mai ieftină carnea şi mai proaspătă, că taie animalul în faţa lor”, ne-a declarat vânzătoarea dintr-o carmangerie.
28 lei, kilogramul de carne de miel în supermarket
Pentru că singurul centru de sacrificare a mieilor din Slatina, aflat în incinta fostului abator al Liceului Agricol, se va deschide abia miercuri, cei care doresc să cumpere mai devreme carnea au apelat la supermarket-uri. Dezamăgirea a fost mare, când au descoperit că preţul kilogramului de carne porneşte de la 28 lei.
„În loc să fie mai ieftin, e mai scump aici. Nu cumpăr, mă duc să caut unde e mai ieftin, de mâncat tot mâncăm carne de miel de Paşte, că aşa e tradiţia, dar luăm o bucată mai mică. Cu preţul ăsta cred că îşi bat joc de noi”, ne-a spus un slătinean aflat în faţa raionului cu carne de miel dintr-un supermarket.
O modalitate de a obţine carnea de miel la preţ mai mic este achiziţionarea animalului viu de la crescători şi sacrificarea în gospodărie.
*
„Am vândut la privaţi, care vin cu maşina şi cumpără miei vii direct de la stână, cu 15 lei kilogramul. Mai vin şi cetăţeni care cumpără doar un miel, dacă doresc îl putem sacrifica noi”, ne-a spus un crescător de oi din Brastavăţu.
Ouăle, mai ieftine ca anul trecut
În piaţa Zahana, ouăle se vând cu trei lei bucata, un preţ mai mic faţă de anul trecut. Vânzătoarea unui raion care comercializează doar ouă spune că face vânzare, clienţii cumpără de la două cartoane în sus.
*
„Sunt mai ieftine ca anul trecut, dar ce ne facem cu carnea de miel, care cred că e de două ori mai scumpă”, ne-a declarat un cumpărător.
La marginea pieţei, două precupeţe izgonite de administratori oferă spre vânzare ouă „de ţară”, cu patru lei bucata.
*
„Abia am venit, nu prea cumpără lumea de la noi, că nu ne lasă domnii în piaţă. Sunt mai scumpe la noi că sunt de ţară, naturale”, ne-a spus una dintre vânzătoarele clandestine.
Şi preţul cozonacului a crescut faţă de anul trecut, cel mai ieftin sortiment în supermarket valorează 6,5 lei bucata. Preţul vinurilor variază în funcţie de calitate, cel mai ieftin vin din supermarket costă 4,4 lei litrul.
*
Sursa: gazetanoua.ro
-
Nu e carnea prea scumpa...oamenii sunt prea saraci, din pacate!
-
Lumea e saraca.. Nu numai carnea e scumpa..
-
Pshihoza ..de langa Orient,o Pagina cickika!
-
una din doua!
carnea e prea scumpa sau salariile sunt prea mici.
Last edited by radov2002; 19-04-2011 at 01:50.