Consilierii municipali din parte Partidului Democrat Liberal au părăsit şedinţa solemnă organizată cu prilejul Zilelor Municipiului Craiova, în semn de protest faţă de decizia primarului Antonie Solomon de a le oferi diplome de excelenţă foştilor primari ai Craiovei.

Consilierii municipali din partea Partidului Democrat Liberal au părăsit sala, în frunte cu viceprimarul Mărinică Dincă. „Craiovenii vor ştii să-i taxeze pe cei 15 consilieri locali. În octombrie, eu voi fi din nou primar, dar voi avea alt Consiliu Local.Iată răul Craiovei! Iată pe cine am adus în consiliul local. Până să vin eu, participau şi ei la alegeri din patru în patru ani, luau trei-patru locuri de consilier, stăteau într-un colţ şi deschideau gura. Acum, uite, cum se comportă. Eu am o singură vină, că i-am adus în consiliul local, dar craiovenii o să-i judece”, a spus Solomon.”, a declarat Antonie Solomon, vădit afectat de boicotul consilierilor locali. La şedinţa solemnă au participat şi reprezentanţi ai vieţii artistice din România, precum Stela Popescu, Alexandru Arşinel şi Cristina Stamate.

Sursa: lupamea.ro