44 de elevi doljeni s-au întors cu premii de la olimpiadele naționale

44 de elevi doljeni s-au întors cu premii de la olimpiadele naționale

18,574
0
DISTRIBUIȚI
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

 

44 de elvi din Dolj au câștigat premii și medalii la olimpiadele naționale desfășurate în perioada 29 martie – 7 aprilie. Conform datelor furnizate de Inspectoratul Școlar Județean Dolj s-au obținut : 7 Premii I, 10 Premii II, 2 Premii III, 17 mențiuni MEN, 2 mențiuni speciale, 5 Premii speciale, 1 calificare în lotul lărgit al României la Chimie.

Mai jos lista cu olimpicii doljeni.

La Olimpiada Națională de Informatică desfășurată în perioada 29.03-3.04.2018, la Constanța:
Dicu Adrian Emanuel Colegiul Național “Frații Buzești” – Mențiune
Udriștoiu Alexandra Maria Colegiul Național “Frații Buzești” – Mențiune
Țigănilă Vlad Colegiul Național “Frații Buzești” – Mențiune
Nicolae Radu Mihai Colegiul Național “Frații Buzești” – Mențiune

La Olimpiada națională de limba rusă, 30 martie –3 aprilie 2018, Buzău: Tcaci Cipriana Colegiul Național „Frații Buzești” – premiul I
Olimpiada de limba germană modernă, Craiova, 23-29 martie 2018: Cruceru Alina Colegiul Național „Elena Cuza” – premiul II

La Olimpiada Națională de Limba spaniolă(2-6 aprilie 2018, Buzău):

DINU DAVID ȘTEFAN ȘCOALA GIMNAZIALĂ ” MIHAI VITEAZUL” – premiul II
BALDOVIN C.G. ANA MARIA COLEGIUL NAȚIONAL ” ELENA CUZA” – premiul I
CIOBANU CLAUDIU DANIEL COLEGIUL NAȚIONAL ” ELENA CUZA”, -premiul II

DINCULEANĂ MARIA EMILIA LICEUL „ VOLTAIRE” – premiul II

La Olimpiada Națională de Limba franceză (2-6 aprilie Dâmbovița):
BURUIANĂ R. TIBERIU-ALIN-MARIAN COLEGIUL NAȚIONAL ” FRAȚII BUZEȘTI” – premiul I
MITRICĂ L.S. LIVIA-MARIA COLEGIUL NAȚIONAL ” FRAȚII BUZEȘTI” – premiul I
STEFAN L.S. MADALINA SORINA COLEGIUL NAȚIONAL ” FRAȚII BUZEȘTI” – premiul II
OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA SPANIOLĂ:
DINU DAVID ȘTEFAN ȘCOALA GIMNAZIALĂ ” MIHAI VITEAZUL” – premiul II
BALDOVIN C.G. ANA MARIA COLEGIUL NAȚIONAL ”ELENA CUZA” – premiul I
CIOBANU CLAUDIU DANIEL COLEGIUL NAȚIONAL ”ELENA CUZA” – premiul II

DINCULEANĂ MARIA EMILIA LICEUL „ VOLTAIRE” – premiul II

La Olimpiada Națională de Arte, Craiova, 02-05 aprilie, 2018
Olimpiada de Interpretare Vocală, Instrumentală şi Studii Teoretice Muzicale
NEDELCU IOANA-VICTORIA,  VIOARĂ – premiul I
GĂMAN ANA-MARIA-CĂTĂLINA, PIAN – premiul II
PRETULEAC ȘTEFAN, PIAN – premiul I
MITRICĂ ȘTEFANIA, VIOLĂ -Mențiune
PĂCEANĂ MARIA-ALEXANDRA, CHITARĂ – premiul III
OŞCA ELENA DIANA, CANTO CLASIC – premiul II
DASCĂLU MIRUNA-MARIA, CANTO CLASIC – premiul II

La Olimpiada Națională de Matematică, 3-7 aprilie 2018, Satu-Mare
PÎRVULESCU GABRIELA MĂDĂLINA ŞCOALA GIMNAZIALĂ “GHEORGHE ŢIŢEICA” – Menţiune / Aur (SSMR)
PĂTRU MIHAI COSMIN COLEGIUL NAŢIONAL “CAROL I” – Menţiune / Aur (SSMR)
RĂDUȚ ALEXIA ANDREEA ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIRCEA ELIADE” – premiul III /Aur (SSMR)
DRĂGHICI RĂZVAN-ANDREI COLEGIUL NAŢIONAL “FRAŢII BUZEŞTI” – Menţiune / Argint (SSMR)

La Olimpiada Națională de Chimie, 2-7 aprilie, Craiova

Matei C. Cosmin George Mențiune specială 9, Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
Șerbana S. Oana Laura Mențiune MEN 10 Colegiul Național „Carol I” Craiova
Călina D. Florian Chiriac Mențiune MEN 11 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
Ristache N.M. Ionuț Alberto Mențiune specială 11 Colegiul Național „Carol I” Craiova
Romanescu Radu Calificare în lotul lărgit al României 12 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
Stănășel C. Elena Madalina Mențiune MEN 12 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
La OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE BIOLOGIE , 01- 05.04.2018, PIATRA NEAMȚ

IONICĂ R.O.ANDA MARIA C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – MENȚIUNE
STĂNCULESCU C. ADELA- MARIA C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – MENȚIUNE
ANTONIE ANDREEA C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – MENȚIUNE
SLĂVULETE OLIVIA ANDREEA C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – MENȚIUNE
GABROVEANU ELENA DIANA C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – MENȚIUNE
NICULESCU L.RĂZVAN DRAGOȘ C.N.”FRAȚII BUZEȘTI” – PREMIUL SPECIAL
PAPUC M.DAVID ANDREI C.N.”CAROL I” –  PREMIUL SPECIAL
LUCHIAN A. RALUCA ALEXANDRA LICEUL TEORETIC ”MIHAI VITEAZUL” BĂILEȘTI – PREMIUL SPECIAL

La Olimpiada de Stiințe Socio-Umane, 3-7 aprilie 2018, Satu-Mare:
Filosofie – Ungureanu Victor Gabriel Liceul de Arte ”Marin Sorescu” – Locul III
Sociologie – Bunciu Răzvan Colegiul Național ”Carol I” – Locul I

La Olimpiada de Geografie, 01-07 aprilie 2018, Brăila:
BĂRBUȚ-DICA I. NICUȘOR DUMITRU SAMI, LICEUL TEORETIC INDEPENDENȚA CALAFAT – Premiul Special
NEAMȚU C. ILEANA CORNELIA, COLEGIUL NAȚIONAL ”CAROL I” CRAIOVA – Premiul Special
GRIGORIE C. ALEXANDRA, COLEGIUL NAȚIONAL ”FRAȚII BUZEȘTI” CRAIOVA – Mentiune

 

Spune-ti parerea

Pentru a putea lasa comentarii logheaza-te cu contul CraiovaForum folosind formularul din partea dreapta sau Inregistreaza-te daca nu ai cont.