Directia Sanitar Veterinară (DSV) Dolj a emis, astăzi, un comunicat de presa în care mentioneaza faptul ca închiderea căsuțelor aduse în centrul Craiovei pentru Târgul de Crăciun are legătură cu faptul că nu erau conectate la apa curenta si canalizare.
„Primăria Municipiului Craiova a solicitat Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Dolj, prin adresa nr. 171948/24.11.2020 avizul temporar pentru CĂSUŢELE amplasate în Piaţa Mihai Viteazu şi Piaţa Fraţii Buzeşti în vedere comercializării de produse alimentare şi nealimentare pentru perioada 28.11.2020-03.01.2021.
Având în vedere Hotarârea Guvernului Nr. 935/2020 pentru modificarea şi completarea Hotarârii Guvernului Nr. 856/2020 privind prelungirea starii de alerta pe teritoriul României începând cu data de 15.10.2020, precum şi stabilirea măsurilor care se aplica pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, prin art. 101 al Hotararii de Guvern mentionata mai sus, se suspenda activitatea pietelor agroalimentare in spatii inchise, a targurilor, balciurilor, pietelor mixte si volante si a talciocurilor.
Conform legislatiei sanitare veterinare in vigoare, CĂSUŢELE nefiind conectate la apa curentă şi canalizare, nu respectă condiţiile minime de igiena pentru comercializarea produselor alimentare”, se arată în comunicatul de presa al DSV.