Elevii olteni, rezultate excepţionale la olimpiadele naţionale

Elevii olteni, rezultate excepţionale la olimpiadele naţionale

331
1
DISTRIBUIȚI
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

Elevii olteni au obţinut rezultate excepţionale la faza naţională a olimpiadelor, care s-a desfăşurat, zilele trecute, în mai multe localităţi din ţară. Gazeta Nouă vă prezintă cele mai bune rezultate obţinute la fiecare disciplină, cu precizarea că acestea sunt doar provizorii, unele concursuri fiind încă în desfăşurare.


Olimpiada naţională de fizică:
Rareş Gherghina, Şcoala Gimnazială „Mihail Drumeş” Balş, clasa a VII-a, profesor îndrumător Mariana Apostolescu-Premiul Işi Medalie de aur de la Societatea Română de Fizică; Mihai Alexandru Ciobanu, Colegiul Naţional „Radu Greceanu”  Slatina, clasa a X-a, profesor îndrumător Ion Câciu-Premiul al III-lea şi Medalie de aur de la Societatea Română de Fizică.

Olimpiada naţională de informatică: Eustaţiu Dima, Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina, clasa a IX-a, profesor îndrumător Doru Anastasiu Popescu-Medalie de argint.


Olimpiada naţională de matematică:
Filip Dugăeşescu, Şcoala Gimnazială „Mihail Drumeş” Balş, clasa a V-a, profesor îndrumător Corina Mîinescu-Medalie de argint; Andrei Răzvan Ciorceanu, Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina, clasa a VI-a, profesor îndrumător Mariana Năsui-Medalie de argint; Mihai Cosmin Gavrilă, Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Caracal, clasa a VI-a, profesor îndrumător Eugenia Ţolu-Medalie de argint; Cristian Ştefan Popa, Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Caracal, clasa a VII-a, profesor îndrumător Florian Nicolăiţă-Medalie de argint; Cristian Pătraşcu, Şcoala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Caracal, clasa a VIII-a, profesor îndrumător Laurenţiu Dinu-Menţiune şi medalie de argint; Ramona Marinela Deaconu, Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina, clasa a VIII-a, profesor îndrumător Graţiela Popa-Medalie de argint.

Olimpiada naţională de pedagogie: Adriana Amza, Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu”, clasa a X-a, profesor îndrumător Carmen Boiangiu-Premiul I.

Olimpiada naţională de educaţie civică: Maria Andreea Tudosie şi Amalia Ştefania Jumugă, Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” Drăgăneşti-Olt, clasa a IV-a, profesor îndrumător Aurelia Dinu-Premiul I.

„Roadele” CJ de Excelenţă

Felicia Man, inspectorul şcolar general al judeţului Olt, s-a arătat încântată de rezultatele obţinute de elevii olteni la olimpiadele naţionale şi a opinat că aceasta este o primă urmare a înfiinţării Centrului Judeţean de Excelenţă Olt.

„Sunt extrem de mândră de rezultatele elevilor noştri. Cred că sunt rezultatul atât al muncii cadrelor didactice şi al implicării lor în activitatea didactică, dar sunt şi datorate faptului că mare parte din elevi a participat la cursurile Centrului Judeţean de Excelenţă. Şi sunt doar rezultate parţiale”, a spus Man.

Sursa: http://www.gazetanoua.ro

1 COMENTARIU

  1. #1
    De-al casei
    Data de inscriere
     10-05-2009
    Locatie
     BalE™
    Mesaje
    336

Spune-ti parerea

Pentru a putea lasa comentarii logheaza-te cu contul CraiovaForum folosind formularul din partea dreapta sau Inregistreaza-te daca nu ai cont.