Echipa Liceului Tehnic Auto din Craiova, reprezentând România, a obţinut locul 3...

Echipa Liceului Tehnic Auto din Craiova, reprezentând România, a obţinut locul 3 la Campionatul Mondial şcolar de fotbal

880
2
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(1 voturi, media: 5,00)

Echipa masculină de fotbal şcolar a României, formată din elevi ai Colegiului Tehnic Auto din Craiova, s-a clasat pe locul al treilea între ţările care au participat la Campionatul Mondial şcolar de fotbal, desfăşurat la Bordeaux (Franţa), în perioada 14-22 aprilie

Echipa românească, coordonată de Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar a Ministerului Educaţiei Naţionale, a reuşit să învingă în finala mică echipa Franţei, cu scorul de 3-2. Printre scorurile înregistrate de echipa şcolară de fotbal românească în cadrul Campionatului Mondial se mai numără România – Belgia 7-1, România – Brazilia 3-1, România – Ungaria 2-2, România – Grecia 3-0, se arată într-un comunicat al Ministerului Educaţiei Naţionale.

Toţi elevii care au concurat pentru titlu la Campionatul Mondial şcolar de fotbal sunt finalişti ai Cupei Ministerului Educaţiei Naţionale la fotbal, care s-a desfăşurat, la nivel naţional, în perioada 11 martie – 5 aprilie, competiţie la care au fost înscrise 124 de echipe de băieţi din 35 de judeţe şi 11 echipe de fete din 8 judeţe.