Laurențiu Sorin Pascu, de 26 de ani, avea la activ trei condamnări definitive pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere și cercetat pentru alte două infracțiuni la regimul circulației. Săptămâna trecută a fost din nou prins de poliție la volanul unei mașini, pe Strada ”Împăratul Traian” din Craiova. Tânărul a fost condamnat definitiv anul trecut la 1 an și 2 luni de închisoare cu suspendare, fiind acum în perioada termenului de încercare de 3 ani și două luni, pentru trei fapte de conducere fără permis. Pe 11 noiembrie 2014 mai fusese prins conducând fără permis.
Tânărul din Craiova a fost reținut, aseară, de polițiști, după ce pe 26 ianuarie 2015, poliţişti din cadrul Secției 1 Poliție Craiova au oprit pentru control un autoturism la volanul căruia a fost identificat Laurențiu Pascu, de 26 de ani, din localitate. Din verificările efectuate, oamenii legii au stabilit că tânărul nu posedă permis de conducere valabil pentru nici o categorie de autovehicule, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
„Craioveanul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Dolj, urmând ca astăzi, 3 februarie 2015, să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă”, au precizat reprezentanții IPJ Dolj.