Au curs amenzile, ieri, pe principalele drumuri cu risc de producere a accidentelor din judeţul Dolj. Poliţiştii au constatat 109 abateri de natură contravenţională și au aplicat amenzi de peste 25.000 de lei, dintre care 75 pentru exces de viteză.
De asemenea, poliţiştii au reţinut în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice 9 permise de conducere, 7 fiind pentru viteză excesivă.
Spre exemplu, în cadrul acţiunii, un șofer de 40 de ani, din Cruşovu, județul Olt, a fost surprins de aparatul radar în timp ce conducea un autoturism pe DN 6, la km. 208 (în zona de acţiune a indicatorului viteză maximă admisă 70 km/h) cu viteza de 130 km/h. Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional cu amendă de 877.5 lei şi i s-a reţinut permisul de conducere pentru 90 de zile.