Trofeul Europa League, în posesia Madridului

432
0
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

În finala disputată pe „Naţional Arena”, Atletico a învins cu 3-0 un Bilbao marcat de importanţa partidei.

Presa iberică anunţa în avancronica meciului cele două dueluri care vor decide finala: Bielsa-Simeone şi Llorente-Falcao. Tactic, discipolul a reuşit să-şi învingă profesorul aseară, la capătul unui meci organizat perfect în defensivă de tehnicianul lui Atletico. În celălalt duel, Falcao l-a surclasat pe Llorente, în primul rând prin eficacitate. Columbianul a deschis scorul în minutul 7 printr-o execuţie senzaţională cu piciorul stâng şi a permis astfel aplicarea planului lui Simeone. Copiii lui Bilbao s-au năpustit în ofensivă, omiţând însă apărarea. Athletic a fost de departe echipa estetică, agreabilă, însă şi cea naivă. Madrilenii n-au avut nevoie decât de două erori în defensivă ale adversarilor pentru a-l pune în lumina reflectoarelor pe columbianul-minune. Falcao a reuşit dubla înainte de finalul primei reprize după o gafă a lui Amorebieta în propriul careu. Repriza secundă n-a fost decât un asalt al elevilor lui Bielsa către poarta lui Courtois, însă belgianul împrumutat de la Chelsea fie a fost salvat de imprecizia bascilor, fie a avut reflexe excelente. Pe contraatac, cu cinci minute înainte de final, Diego a dat lovitura finală, trecând lejer prin patru fundaşi ai lui Bilbao şi şutând perfect la colţul lung. Experienţa elevilor lui Simeone a câştigat partida în faţa frumoşilor, dar necopţilor basci, care s-au prăbuşit în lacrimi la sfârşit.

„Noi am fost mai precişi, ne-am mobilizat foarte bine şi am rezistat în momentele mai dificile. Am controlat jocul chiar şi când nu aveam posesia balonului. Iar Falcao a fost fenomenal.” Diego Simeone

„Sunt foarte dezamăgit. N-am făcut un meci bun şi eu sunt responsabil. Unicul vinovat. Ne-am apărat prost şi am atacat fără inspiraţie Adversarul a câştigat meritat, dar diferenţa e exagerată. Nu asta e adevărata noastră valoare” Marcelo Bielsa

Radu Ştefan

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Godin, Joao Miranda, Filipe Luis – Mario Suarez, Gabi – Diego (Koke ‘90), Adrian (’88 Salvio), Arda Turan ((Dominguez ’90+3) – Falcao.

Antrenor: Diego Simeone

Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Javi Martínez, Amorebieta, Aurtenetxe (Ibai Gomez ’46) – Iturraspe (Inigo Perez ‘46), Herrera (’63 Toquero), De Marcos – Susaeta, Llorente, Muniain

Antrenor: Marcelo Bielsa