- EUR
- 5,0422


- Forum
- Forumnet
- Arhiva Stiri
- Diverse Un nou asteroid ii da tarcoale Terrei. E cel mai mare de pana acumDiverse Un nou asteroid ii da tarcoale Terrei. E cel mai mare de pana acum"/>
-
Un nou asteroid ii da tarcoale Terrei. E cel mai mare de pana acum
Un asteroid de mărimea unui portavion – cel mai mare asteroid care va trece pe lângă Terra, din 1976 până în prezent, potrivit Agenţiei spaţiale americane – va trece la începutul săptămânii viitoare la mică distanţă de Terra. Asteroidul cu o lungime de 400 de metri, denumit 2005 YU55, se va apropia cel mai mult de planeta noastră marţi, 8 noiembrie, la ora 23.28 GMT, şi va trece la o distanţă de 324.600 de kilometri de Terra.
Nu există riscul unei coliziuni cu planeta noastră, iar efectele gravitaţionale generate de acest asteroid nu vor fi perceptibile pe Terra, a precizat NASA, referindu-se la maree şi mişcări ale plăcilor tectonice.
Asteroidul 2005 YU55 se află pe o orbită care îl face să treacă la intervale regulate pe lângă Terra, Venus şi Marte. Însă marţi el va trece la cea mai mică distanţă de Terra din ultimii 200 de ani. Astronomii amatori care vor să îl observe trebuie să fie echipaţi cu un telescop având o deschidere de cel puţin 15 centimetri.
*************