Sunteti de acord cu alocarea de fonduri de catre Guvern pentru cumpararea sculpturii "Cumintenia Pamantului", de Constantin Brancusi?
- Da
- Nu
"Ministerul Culturii a fost mandatat, miercuri, de Guvern să înceapă negocierile legate de cumpărarea sculpturii "Cuminţenia Pământului", de Constantin Brâncuşi, care este evaluată la circa 20 de milioane euro şi a fost pusă în vânzare, ministerul fiind invitat să îşi exercite dreptul de preemţiune.
Surse oficiale au declarat agenţiei MEDIAFAX că în şedinţa Guvernului s-a stabilit ca Ministerul Culturii să pregătească negocierile în vederea unei posibile achiziţii a sculpturii de către statul român.
"Ministerul va desemna o comisie de specialişti, care ar urma să înceapă negocierile cu privire la opera marelui sculptor român", au precizat sursele citate.
Sculptura "Cuminţenia Pământului", de Constantin Brâncuşi, care este evaluată la circa 20 de milioane de euro şi face parte dintr-o colecţie bucureşteană privată, a fost pusă în vânzare, iar Ministerul Culturii a fost invitat să îşi exercite dreptul de preemţiune, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX. [...]
Realizată în 1907, "Cuminţenia Pământului", alături de opere precum "Sărutul" şi "Rugăciunea" marchează cea mai apreciată perioadă de creaţie a artistului, în care acesta formula noi sensuri filosofice cu valoare universală, turnate în expresii formale de noutate absolută.
"Cuminţenia Pământului" este o operă cu un trecut încărcat, fiind cumpărată în 1911 de inginerul şi iubitorul de artă Gheorghe Romaşcu chiar de la artist. Lucrarea a fost confiscată abuziv, în 1957, de conducerea comunistă a Muzeului de Artă şi retrocedată după 51 de ani şi un proces îndelungat al familiei colecţionarului cu actualul Muzeu Naţional de Artă al României.
După ce a fost ridicată de la Muzeul Naţional de Artă al României, "Cuminţenia Pământului" a fost dusă la Muzeul Naţional Cotroceni, unde este găzduită şi în prezent, după cum au confirmat, luni, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii instituţiei.
Sculptura, realizată în calcar crinoidal (primul posesor al sculpturii povestea că ştie de la Brâncuşi că ar fi folosit pentru corpul statuetei un bloc de piatră din catacombele Parisului - grotele Savonnières), este evaluată la suma de 20 milioane de euro.[...]"