Last edited by dummy; 29-09-2009 at 22:10. Motiv: Automerged Doublepost
simplicity is the ultimate sophistication
e dreptul tau, dar mai intai sa te asiguri ca e dreptul tau. Altfel mori cu drept cu tot si nu mai ai ce face cu el.dar asta nu inseamna ca nu a sarit in fata masinii fara sa se asigure...e la moda dealtfel , plus ca e dreptul lor...ce dracu e trecere![]()
Logic ca nu absolut toti fac asta, exceptii exista peste tot, nu cred ca are rost sa mentionam. In orice caz, de regula, cam toti pietonii romani sunt vite.
Haha, funny. Legea care interzice opritu in preajma trecerii exista. Numai ca stii, legea e pentru prosti.
Cat despre fata respectiva, a spus dummy:
Insanatosire grabnica. Daca s-a asigurat temeinic sau nu, data viitoare o sa fie mai atenta.![]()
Pai avem 2 chestii : unu, SOFERII nu respecta zona aia de 25 de metri unde este stationarea interzisa deci vizibilitatea este redusa din cauza soferilor. Doi, este scoala si trecere de pietoni, TOTI ar trebui sa reduca viteza acolo, scrie si la decret : se reduce viteza la trecerea de pietoni chiar daca nu e nimeni acolo tocmai de asta, ca sa previi. Ca soferii aleg sa conduca ca idiotii, e partea a doua. Nu ai nici o scuza cand dai peste cineva pe trecerea de pietoni.
Acolo trebuie sa conduci cu prudenta. Ziua in jur de 12-13 cand ies copiii de la scoala,sunt masinile oprite/parcate pe 4 randuri(2 randuri ocupate de locatari,un rand ocupat de cei care isi ia odraslele de la scoala si altul ocupat de taximetristi). Asta in afara de cei de clasa 12 care nu mai au loc in parcarea liceului si le mai lasa si ei prin preajma.
Eram prin zona cand s-a intamplat accidentul. Mare pacat... Se arunca pe trecere sau nu,e de datoria noastra de incetinim in apropiere de ea.
<<===>>
Incearca nu sa fii un succes,ci sa fii o valoare !
Spuneti NU uciderii limbii romane !
intrebarea mea este: daca lovea un elev de clasa a4-a, a 5-a? putea fi mult mai grav. acolo nu trebuie sa ai peste 30 km/h clar, chiar mai putin..avand in vedere ca este si scoala generala I-VIII.
intr-adevar,juridic e vina soferului dar si pietonii daca s-ar mai asigura cand traverseaza s-ar evita multe.ei au impresia ca pe trecerea aia au parapet de protectie iar masinile indiferent de viteza cu care circula pot sa opreasca sa treaca ei.daca ala e idiot si vine lansat cu toate ca tu esti pe trecere lasa-l dracu sa se duca,nu mori daca te opresti pt cateva secunde.eu de exemplu dupa ce ma asigur ca am fost vazut si ei imi dau prioritate,merg mai repede sau daca e aglomeratie alerg ca nu mor dupa un sprint de 10 metri,sa nu astepte aia dupa mine 1 minut ca merg eu ca dupa cortegiu.
The M3 engine does not develop its power...it is simply present in an overwhelming quantity at any time.
a zis dummy si a zis bine, dar sa mai precizam ceva, inainte de a avea dreptul sa traverseze pietonii au obligatia sa se asigure, asta e legea, dar de ce sa o respecte ei? doar soferii trebuie sa o respecte, mai vad cate unii care traverseaza neregulamentar si daca ii claxonezi sau nu ii feresti se uita urat, in loc sa aibe grija pe unde traverseaza si cum traverseaza
Pietonii au obligaţia să se asigure, dar zebra îi asigură prioritatea faţă de autovehicule. Sunt şofer dar şi pieton. Ca pieton, mă asigur inclusiv pe sens unic şi în stânga şi în dreapta. Nu mai aruncaţi vina pe pietoni, ai văzut trecere de pietoni mascată de maşini sau altceva? Scade dracu' viteza că nu e numai viaţa lui în joc, e şi viaţa ta, că ajungi la "facultate" şi o sa te rogi să nu scapi săpunul.
Last edited by grn; 30-09-2009 at 13:59.
Lumea-i plină de răi
Și de doctori docenți
Și de măști și de vămi
Și de mari inocenți!
poyZONE, dar de inconştienţii care se aruncă alergând pe trecerea de pietoni uitându-se în dreapta, în loc să se asigure în stânga ce părere ai ?
Acum 2 săptămâni era să iau 3 copii idioţi pe capotă pentru că au avut inspiraţia ca la trecerea de pietoni dintre universitate şi piaţă (unde au pus semafoare) să sară în mijlocul străzii alergând, că aveau ei chef de joacă pe Calea Bucureşti. Şi nu, nu aveam mai mult de 40 km/h, şi cu toate astea, nu cred că între spoilerul maşinii şi picioarele lor au fost 50 cm. Dacă-i loveam, eram vinovat, pentru că 3 idioţi au scăpat din lanţuri direct pe Calea Bucureşti.
D13Z6
Deaia scrie în legislaţie că trebuie să încetinim la trecerile de pietoni, cum spuneam sunt cel puţin 2 vieţi în joc, iar daca una dintre părţi e redusă mintal şi nu se gândeşte la viaţa ei măcar tu sau eu să gândim şi să reducem viteza; autoconservare. Am întâlnit nu numai pietoni care fac ce ai zis, şi sunt pur şi simplu idioţi, dar am dat de mai rău, peste idioţi şi mai mari, şoferi care se asigurau doar în dreapta când să se încadreze pe drumul cu prioritate.
ps: am corectat în autoconservare, pentru cel cu reputaţia. toate cele bune.
Last edited by grn; 30-09-2009 at 13:58.
Lumea-i plină de răi
Și de doctori docenți
Și de măști și de vămi
Și de mari inocenți!
a avut 80 km/h, asa am auzit.
daca respecta legea nu avea parbrizu' spart, nici nu cred ca se producea accidentu'..daca frana puternic la 20-30 km/h
![]()
simplicity is the ultimate sophistication
Edited by MOD - pentru anunturi de mica publicitate exista sectinuea Mica Publicitate, pe orice alta sectiune / subsectiune / semnatura / blog a forumului aceste anunturi nu sunt permise!
n-avea 80, da' cand schimbi posturile de radio sau te uiti dupa pitzi de pe trotuar, cam greu sa vezi si trecerea. nu stiu ce facea soferu atunci, da cam astea sunt motivele neatentiei din preajma liceelor.
le: conform http://www.auburn.nsw.gov.au/inc/calc.htm , cred ca avea in fur de 50-60km/h.
Edited by MOD - Semnatura. Forumul permite si crearea unei semnaturi care sa apara la sfarsitul mesajelor tale; aceasta ar trebui sa fie o fraza scurta, un citat celebru, eventual o gluma, dar care sa nu aiba dimensiuni prea mari. De asemenea nu sunt permise link-uri directe sau tag-uri catre: site-uri, anunturi de mica publicitate, publicitate de orice fel. Ne rezervam dreptul de a edita semnaturile ce incalca regulamentul forumului fara a avertiza utilizatorul;
Iata cateva variante:
Descarcati varianta potrivita: