Cea de-a IV-a ediţie a Simpozionului Internaţional de Sculptură în Piatră „Drumuri Brâncuşiene”, la care vor participa opt sculptori, se va desfășura în perioada 1-31 august 2016. Provocarea pentru participanţi este creaţia poetului Adrian Păunescu. Sculpturile vor fi realizate în piatră de Vratza şi marmură de Ruşchiţa.
Înscrierile de participare la simpozion se pot face până la data de 20 mai 2016, ora 16:00. Mai multe detalii despre condiţiile de participare şi despre desfăşurarea simpozionului le puteţi afla accesând link-ul: http://www.tradem.ro/pagina-simpozionului/
Juriul de selectare a portofoliilor este format din: Lia Olguţa Vasilescu – primar al Municipiului Craiova, Elena – Luiza Mitu – manager interimar Casa de Cultură „Traian Demetrescu”, Craiova, Ioana Flueraşu – sculptor, Craiova, Antoniu Zamfir – manager Opera Română Craiova, Vlad Drăgulescu – manager Filarmonica „Oltenia”, Craiova, Lucian Dindirică – manager Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”, Craiova şi Adriana Teodorescu – manager Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Craiova.
Simpozionul de Sculptură în Piatră „Drumuri Brâncuşiene” a fost iniţiat în anul 2013, desfăşurându-se pe Velodromul din Parcul „Nicolae Romanescu” şi a avut caracter naţional. Tema simpozionului a fost la liberă alegere şi s-a lucrat în marmură de Ruşchiţa. Ediţiile din 2014 şi 2015 au oferit simpozionului vizibilitate la nivel internaţional. În 2014 au participat opt sculptori din cinci ţări, iar simpozionul s-a desfăşurat la Centrul Multifuncţional Romaneşti şi s-a lucrat în piatră de Vratza. Tema simpozionului a fost opera lui Marin Sorescu.
În 2015 transpusă în piatră de Vratza şi marmură de Ruşchiţa a fost creaţia maestrului Tudor Gheorghe. La simpozion au participat zece sculptori.
Foto: arhivă