Craioveanul Marius Ionescu a încheiat pe 26 maratonul de la Londra

325
2
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(3 voturi, media: 5,00)

Alergătorul din Bănie a fost ultimul român care a participat la ediţia 2012 a Jocurilor Olimpice.

Competiţia de la Londra, începută pe 27 iulie, a luat sfârşit astăzi. În proba masculină de maraton, Marius Ionescu a încheiat pe poziţia a 26-a, reuşind să parcurgă cei 42 de km în două ore, 16 minute şi 28 de secunde. Craioveanul s-a clasat la o distanţă de aproximativ 8 minute de câştigătorul întrecerii, ugandezul Steven Kiprotich, al cărui timp oficial a fost 2 ore, 8 minute şi o secundă. La Jocurile Olimpice de la Londra, România a acumulat nouă medalii, dintre care: două au fost de aur, cinci de argint şi două de bronz. Acest total nu i-a fost însă suficient pentru a intra în Top 20, ţara noastră încheind competiţia pe locul 26.