România-Rusia, scor 22-29, în preliminariile CM under 21

398
3
DISTRIBUIȚI
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 SteleVoteaza

Selecţionata României a fost învinsă clar de Rusia, cu scorul de 29-22 (13-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Craiova, unde au loc meciurile din Grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret U-21 din 2013. Tricolorii erau conduşi la două goluri la pauză (11-13), dar au evoluat foarte slab după pauză şi Rusia s-a desprins pe tabela de marcaj, la 17-12, iar apoi diferenţa a ajuns la opt goluri (21-13, 23-15). Rusia s-a impus în cele din urmă cu scorul de 29-22 şi este ca şi calificată la Campionatul Mondial. În condiţiile în care doar prima clasată obţine calificarea la turneul final din Bosnia, Rusia este liderul grupei, cu 4 puncte, urmată de România, 2 p, Turcia, 0 p, Israel, 0 puncte (ambele după un singur meci).