“Uciși” În Ultima Secundă, SCM U Craiova – Energia Rovinari 83-84

373
6
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(2 voturi, media: 4,00)

Seară tristă în Sala Polivalentă după ce echipa SCM U Craiova a fost învinsă de Energia Rovinari, scor 83-84 în derbyul Olteniei.
Pe sferturi situația a fost 21-20, 20-22, 19-19, 23-23.

A fost un meci pe muchie de cuțit, foarte echilibrat și cu răsturnări de situații. Din păcate nu a fost seara lui Ionuț Drăgușin care a ratat 9 din 12 aruncări libere. Nici Travis Bureau nu a fost în cea mai bună formă, cu trei greșeli personale în primele patru minute ale partidei nu a mai avut aceeași evoluție cu care ne-a obișnuit.

Atmosfera în Polivalentă a fost din nou electrizantă,cei 4 000 de oameni cântând pe întreaga durată a meciului.

Finalul a fost de infarct. Craiova egalează la 81-81 și reușește să intre în avantaj, 83-81 când mai erau 17 secunde din meci. Publicul fierbe, dar Dabrby învinge cuțitul în inima suporterilor craioveni cu o aruncare de 3 puncte și aduce o victorie mare pentru Energia.

Mai trebuie remarcat faptul că la ieșirea de la vestiare, jucătorii craioveni au fost așteptați și aplaudați minute în șir de fanii din Sezione.

Au marcat: Dzambic 21p, Habuș și Drăgușin 13p, Seals și Bureau 11p, Djurasovic 10p, Hallik 4p, respectiv Wisseh 29, Darby 26p, Steffel 9p, Janjusevic 8p, Kennerly și Nikolic 6p