Volei: SCMU Craiova s-a calificat greu în semifinalele Cupei României

9.521
0
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(1 voturi, media: 5,00)

Echipa de volei masculin SCMU Craiova s-a calificat cu emoții în Final Four – ul Cupei României, după ce a trecut de Tricolorul LMV Ploiești, după setul de aur.

Craiova pornea ca mare favorita partida de la Ploiești, după ce câștigase cu 3-0 la seturi în meciul tur din Bănie, dar gazdele au anulat rapid avantajul echipei pregătite de Dan Pascu și Claudiu Mitru. Prahovenii au câștigat primele trei seturi la 24, 19 și la 20, iar calificarea s-a decis în setul de aur. Oltenii s-au trezit la momentul potrivit pentru a evita eliminarea din cupă și s-au impus în setul de aur cu scorul de 15-9.

Semifinalele Cupei României sunt programate în luna ianuarie a anului următor, iar până atunci SCMU mai are de jucat în campionat și în Liga Campionilor. Următoarea partidă a voleibaliștilor craioveni va avea loc sâmbătă, în deplasare, cu Arcada Galați.