Kristina Kucova a câştigat ediţia 2013 a Trofeului Popeci

710
3
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(2 voturi, media: 5,00)

Jucătoarea slovacă Kristina Kucova (foto stânga) pleacă acasă cu Trofeul Popeci 2013 după ce a învins-o în finală pe Alberta Brianti din Italia, în trei seturi, scor, 7-5, 3-6, 6-4, după 3 ore în cap de la primul serviciu.

Primul set a fost adjudecat de Kucova cu 7-5 după o desfășurare halucinantă. S-a mers cap la cap până la 2-2, moment în care slovaca a reușit breakul după un game ce a durat mai bine de 12 minute. Slovaca s-a desprins la 4-2, însă Brinati nu și-a spus ultimul cuvânt, face re-breakul și preia conducerea cu 5-4. Kuvoca nu cedează și închide setul după 67 de minute.

Brianti cere pauză de vestiar și pe zgura craioveană apare o altă jucătoare, mult mai motivată, mai atentă, iar aceasta se desprinde ușor la 3-0, sufiecnt pentru a rezolva ecuația setului secund. 6-3 și se intră în decisiv.

Setul decisiv stă sub semnul echilibrului până la scorul de 5-4 pentru jucătoarea slovacă. Gameul 10 începe cu o minge controversată, out și 0-15. Brianti cedează nervos, trimite în fileu 0-30 și victoria este aproape de trofeu. Victoria vine la a doua minge meci, iar kucova, epuizată, se prăbușeste pe teren în aplauzele a peste 2000 de spectaori.