Ferfelea aduce un punct de la Satu Mare

604
5
1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele(3 voturi, media: 3,67)

CS Universitatea Craiova s-a întors din deplasarea de la Satu Mare cu un punct, după un joc disputat contra Olimpiei din localitate și a rămas fără victorie în 2014.

Partida a început sub semnul echilibrului, prima ocazie a apărut după 17 minute, atunci când Viorel Ferfelea a executat peste portă o lovitură liberă din marginea careului. Cinci minute mai târziu, Pleșan l-a găsit cu o minge pe Valskis, dar șutul lituanianului a trecut pe lângă poarta sătmăreană. Gazdele au echilibrat întâlnirea și, după ratarea lui Bujor, Olimpia a deschis scorul, grație unei lovituri libere executate perfect de acelaași jucător (31). Elevii lui Tibi Csik puteau să-și mărească avantajul, dar Boștină și Faur nu l-au învins pe Brac. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, Ferfelea a reușit să egaleze cu un șut din interiorul careului, cu opt miute înainte de pauză.

Partea secundă a început sub dominarea oltenilor. Pleșan, Șerban și Valskis au ratat ocazii bune în primul sfert de oră al celei de-a doua părți a jocului, apoi Stângă l-a scos pe Ferfelea, marcatorul golului craiovenilor și l-a introdus pe Sin, dar tânărul fotbalist nu a avut mai mult noroc. Pe final, Olimpia putea să-și adjudece toate punctele, dar Bujor și Feher au ratat.

După acest rezultat, CS Universitatea Craiova a rămas pe locul secund cu 29 de puncte, la egalitate cu echipa pregătită de Claudiu Niculescu, CSM Râmnicu Vâlcea, care a scos un punct din deplasarea de la Bistrița. Olimpia Satu Mare se află pe locul 7 cu 22 de puncte.

Caseta tehnică

Olimpia Satu Mare – CS Universitatea Craiova 1-1 (1-1)
Marcator: Bujor 31 / Ferfelea 37

Olimpia: Anca-Trip – Mureşan, Bălău, Micaş, Iuhuş – Gavrilescu (66 Feier), Villand, Svarczkopf, Faur (46 Szalkay), Bujor, Boştină (82 Roghină). Antrenor: Tiberiu Csik

CS Universitatea: Brac – Kitanovski, Pătraşcu, Ljubinkovic, Velcovici – Vandelannoite, Ferfelea (61 Sin), Pleşan (70 Cîju)– Valskis, Curelea, Şerban (81 Ivan). Antrenor: Ovidiu Stângă

Arbitri: Marcu Florin (Oradea) – Gero Szabo (Cluj Napoca), Bucsi Imre (Sf. Gheorghe). R.: Maghiar Dănuţ (Baia Mare).

Sursa: ghidsportiv.ro